Meny

Kungsholmen - Stora Essingen /
Essingetorget 42

Fantastiskt trivsam trea med solig balkong i väster!

Härlig och välplanerad lägenhet med insynsfritt läge, breda fönsterpartier och balkong. Vardagsrummet har öppna, sociala ytor och går i öppen planlösning mot köket. Balkongen, som nås från vardagsrummet, ligger med soligt västerläge och ger eftermiddags- och kvällssol. Lägenheten är otroligt väldisponerad där varje kvadratmeter utnyttjas. Här finns två sovrum i bra storlek med fönster mot gårdssidan av fastigheten. Färgsättningen är genomgående ljus och behaglig. Stilrent renoverat badrum utrustat med både tvättmaskin och torktumlare. Ett ljust, hårdvaxat furugolv flyter genom hela lägenheten. Fastigheten är stambytt och föreningen är lågt belånad med god ekonomi och låga avgifter som inkluderar kabel-TV och internet via Tele2. Läget på ön är centralt och bra, här har man hållplats strax utanför porten, tvärbana, affär och badplats finns på kort gångavstånd.

Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Här bor man innanför tullarna med skärgårdskänsla mitt i stan och med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Ön erbjuder en trevlig italiensk bistro, bageri, blomsteraffär och allmän service. På ön finns bl.a. två gym, en judodojo, fyra förskolor, tre grundskolor och tre gymnasieskolor. På idrottsplatsen tränas och spelas fotboll med Essinge IK, Kungsholmens basket har också aktiviteter på ön. Nere vid vattnet finns en kayakomat by Point 65 där man kan hyra kajak. Bra kommunikationer med 1:ans buss och nattbuss 91, samt tvärbana. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. Pendelbåten Movitz trafikerar Stora Essingen från den 2/5. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.

Ansvarig Mäklare

Emma Wallin
Emma Wallin
Reg. Fastighetsmäklare
  • Rumsbeskrivning
    Rum Beskrivning

    Vardagsrum

    Trivsamt vardagsrum med ett generöst fönsterparti som ger härligt ljusinsläpp. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matbord. Väggarna är ljusa och på golvet ligger ett ljust furugolv. Från vardagsrummet når man balkongen som ligger med soligt västerläge. Här är högt i tak och öppen planlösning mot köket.

    Kök

    Köket är stilfullt renoverat med bra förvaring bakom grå, speglade skåpluckor och vitrinskåp med belysning. Bänkskivan är av vacker Carraramarmor och vitt kakel sitter som stänkskydd. Köket är utrustat med integrerad kyl/frys, integrerad diskmaskin, induktionshäll, spisfläkt samt ugn.

    Sovrum

    Rymligt sovrum med gott om plats för dubbelsäng. Gott om förvaring i två dubbelgarderober längs ena väggen. Väggarna är målade i en behaglig ljusgrön nyans, på golvet ligger samma ljusa furugolv som i övriga lägenheten.

    Sovrum

    Sovrum med ljus väggar och ljust furugolv. Rummet används idag som barnrum men fungerar minst lika bra som gästrum alternativt arbetsrum. Vill man så får en dubbelsäng plats även i detta rum.

    Badrum

    Rymligt och stilrent renoverat badrum med vackert marmorgolv och vitt kakel som klär väggarna. Här finns WC, badkar, tvättställ med kommod, badrumsskåp, infällda spotlights i taket samt tvättmaskin och torktumlare.

    Hall

    Välkomnande hall med platsbyggd förvaring, väggarna är ljusa och på golvet ligger ett ljust furugolv.

  • Uteplats
    Uteplats Beskrivning
    Balkong Balkong i soligt västerläge ger härlig eftermiddags- och kvällssol. Balkongen ligger mot föreningens gårdssida.
    Uteplats Föreningen har en gemensam uteplats som sommartid möbleras med utemöbler och grill.
  • Fakta
    Objektstyp
    Lägenhet
    Adress
    Essingetorget 42
    Postnummer
    112 66
    Postort
    Stockholm
    Område
    Kungsholmen - Stora Essingen
    Boarea
    64 kvm
    Boarea enligt
    Bostadsrättsföreningen
    Antal rum
    3
    Antal sovrum
    2
    Hiss
    Nej
    Våning
    2 av 3
    Andelstal insats
    12,04674 %
    Andelstal avgift
    6,97032 %
    Andel av BRF nettoskuldsättning
    268 927 kr
    Pantsättning
    Är pantsatt
  • Föreningen
    Namn
    Brf Essingeslätten 7
    Bildades
    1998
    Byggår
    1938
    Juridisk person
    Nej
    Markägare
    Föreningen äger marken

    Allmän information

    Bostadsrättsföreningen Brf Essingeslätten 7 förvärvade fastigheten 1998. Det finns 15 lägenheter i föreningen, samtliga är upplåtna med bostadsrätt. Marken är friköpt och ägs av föreningen. Fastigheten är mycket välskött och genomgripande renoverad. Under 2021 såldes råytor och uppläts som bostadsyta vilket ökade den totala boytan med ca 110 kvm. I samband med försäljningen av lokalerna amorterade föreningen bort 2, 5 Mkr av lånen. Föreningen är lågt belånad med endast 4 620 kr/kvm bostadsyta.

    Värme- och ventilationsanläggning

    Bergvärme

    Planerade renoveringar

    Fastigheten sköts med kontinuerligt underhåll. Föreningen följer en underhållsplan som upprättades 2017 och sträcker sig fram till 2031, planen uppdaterades 2024.

    Övriga utrymmen

    Till lägenheten hör ett vindsförråd.
    Tillgång till gemensamt cykelförråd och barnvagnsrum samt tvättstuga.
    Föreningen har en gemensam gård med tillgång till utemöbler och grillmöjligheter.

    TV/Internet

    Kabel-TV och internet via Tele2.

  • Kostnader
    Månadsavgift
    3 877 kr/månad (värme, kabel-TV, Internet och varmvatten)
    Avgiftsändringar

    Ingen avgiftshöjning planerad, kontrollerat 2025-03-13.

    Summa driftskostnader

    Observerat att driftskostnaderna bygger på säljarens uppgifter och förbrukning varför dessa kan variera beroende på försäkringsbelopp och elförbrukning.

    Personer i hushållet
    4
    Överlåtelseavgift
    1470 betalas av köparen
    Pantsättningsavgift
    588 kr

    Boendekostnadskalkyl

    Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

  • Energideklaration
    Utfördes
    Tisdag 26 okt 2021
    Specifik energianvändning
    67kWh/m2/år
    Energiprestanda
    37 kWh/m2
    Status
    Energideklaration är utförd
    Besiktades av
    Christoffer Gustafsson, Energisam AB
    Energiklass
    C
  • Närområde

    Område

    Stora Essingen hör till Kungsholmens stadsdelsområde och ligger inom tullarna. Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Geografiskt räknas Stora Essingen som Stockholms mittpunkt. Här får man skärgårdskänsla mitt i stan med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Bra kommunikationer med 1:ans buss, nattbuss 91 och Tvärbanan. Trivsam atmosfär och vackra promenadstråk längs vattnet. Besök Essingetorget en vardag och upptäck att smeknamnet "Lilla Paris" verkligen stämmer, här möter man alla franskspråkiga föräldrar och barn från hela Stockholm som går på Franska skolan, Lycée français Saint Louis. Ön har ett trevligt utbud av restauranger och fik, på Badstrandsvägen finns en italiensk bistro och ett bageri som erbjuder öns boende god mat och trevliga fikastunder. Från öns högsta punkt, Kungsklippan har man utsikten österut mot Västerbron och man skymtar Riddarfjärden med Gamla stan i bakgrunden. Söderut ser man mot Hägersten och Mälarhöjden. Äppelviken och Alvik ligger på andra sidan sundet vid badplatsen på öns västra sida, tvärbanans bro mot Bromma är bilfri men har separat gång- och cykelväg. Från spårvagnsperrongen har man sjöutsikt och utsikt mot Fredhäll, Traneberg och delar av Solna. Boendeparkering på gatan, 500 kr/månad.

    Kommunikationer

    Bra kommunikationer och mycket nära till tvärbanans hållplats Stora Essingen samt 1:ans buss och nattbuss 91. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.

Basfakta

Adress
Essingetorget 42
Yta
64 kvm
Rum
3 rok
Våning
2 av 3
Avgift
3 877 kr/månad (värme, kabel-TV, Internet och varmvatten)

Dokument & Länkar

Kontakta oss så återkommer vi inom kort! Vi värderar er bostad inom 24H

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!

Tack för ditt meddelande!

Intresseanmälan för

Fyll i dina uppgifter nedan så återkommer vi snart till dig.

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!

Tack för ditt meddelande!

Mäklare Essingen Wallin & Co

Fyll i dina uppgifter och skicka så återkommer vi!

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!

Tack för ditt meddelande!

Mäklare Essingen Wallin & Co

Fyll i dina uppgifter och skicka så återkommer vi!

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!

Tack för ditt meddelande!