Till salu
Välplanerad 2:a i toppskick med låg avgift!
Mycket trivsam och välplanerad lägenhet med stora fönsterpartier som bjuder på ett härligt ljusinsläpp och en genomgående harmonisk färgsättning. Här bor du nära Essingetorget i en stabil och välskött bostadsrättsförening med låg belåning. Det renoverade och stilrena köket är fullt maskinellt utrustat med bland annat integrerad diskmaskin. Det rymliga vardagsrummet har plats för både matplats och soffgrupp, och från vardagsrummet nås sovrummet som har gott om plats för dubbelsäng. I hallen finns flera garderober som ger utmärkta förvaringsmöjligheter. Väggarna är genomgående målade i behagliga färger och det enhetliga golvet som löper genom hela lägenheten bidrar till en luftig och rymlig känsla.
Föreningen är mycket stabil, lågt belånad med 0 kr i nettobelåning och har intäkter från flera hyreslokaler och hyreslägenheter. Fastigheten är en renoverad och välskött funkisfastighet med en gemensam takterrass i söderläge som är möblerad och utrustad med grill – perfekt för sociala tillfällen och avkoppling. Läget på ön är utmärkt, med närhet till Essingetorget, goda bussförbindelser, badplats och småbåtshamn inom kort gångavstånd.
Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Här bor man innanför tullarna med skärgårdskänsla mitt i stan och med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Ön erbjuder en trevlig italiensk bistro, bageri, blomsteraffär och allmän service. Bra kommunikationer och mycket nära till tvärbanans hållplats Stora Essingen samt 1:ans buss och nattbuss 91. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.
- Essingestråket 23
- 36 kvm
- 2 rok

Bilder
Har du en bostad som du vill sälja?
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!

