Till salu
Ljus minitvåa med solig balkong & fritt läge utan insyn! Låg avgift, föreningens nettoskuld är 0 kr!
Härligt trivsam lägenhet med solig balkong! Här bor man med fritt läge, helt utan insyn. Lägenheten är välplanerad med ett separat sovrum, luftigt vardagsrum och balkongen ligger med soligt söderläge. Effektivt kök med vita luckor och bra förvaring, originalskåp som sträcker sig till full takhöjd finns bevarade. Här är högt i tak och genomgående behaglig färgsättning. Ett brett fönsterparti i vardagsrummet ger ett fantastiskt ljusinsläpp och ett enhetligt golv flyter genom lägenheten och bidrar till rymdkänslan. Fastigheten är stambytt och renoverad, föreningen är mycket välskött med låg belåning där tillgångarna överskrider belåningen. Föreningen har även dolda tillgångar i form av tre hyresrätter. Tillgång till gemensam takterrass med grillmöjligheter. Bra läge, centralt på ön med 1:ans buss alldeles utanför porten och med kort gångavstånd till affärer, caféer, tvärbana och den allmänna badplatsen.
Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Här bor man innanför tullarna med skärgårdskänsla mitt i stan och med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Ön erbjuder en trevlig italiensk bistro, blomsteraffär & allmän service. På ön finns bl.a. två gym, café - Bread & Buns, en judo dojo, fyra förskolor, tre grundskolor och tre gymnasieskolor samt flera lekparker. Nere vid vattnet finns en kayakomat by Point 65 där man kan hyra kajak.
Bra kommunikationer och mycket nära till tvärbanans hållplats Stora Essingen samt 1:ans och 56:ans bussar och nattbuss 91. Movitz båtpendel trafikerar Stora Essingen. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.
Välkommen på visning till landet mitt i stan!
- Essingestråket 21, 1 tr
- 35 kvm
- 2 rok

Bilder
Har du en bostad som du vill sälja?
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!

