Till salu

Generating PDF
OBJECT_TYPE_TENANT_OWNERSHIP - Bostadsrätt OBJECTSUBTYPES_HOUSING_COOPERATIVE_APARTMENT

Unik gavellägenhet högst upp i huset! Sjöutsikt - Takterrass - Braskamin!

Efterlängtad gavellägenhet i populära Brf Essingeviken! Högst upp i huset med utsikt över takåsar och Mälarens vatten ligger denna unika lägenhet i fint skick. På den stora takterrassen om ca 12 kvm kan man njuta av solens strålar från mitt på dagen till solnedgång. Lägenheten har fönster i tre väderstreck vilket ger fint ljusinsläpp. Genom lägenheten flyter ett enhetligt parkettgolv av ek. Vardagsrummet har ett rundat fönsterparti med sjöutsikt samt en fungerande braskamin. Köket är fullt maskinellt utrustat, en praktisk funktion är den upphöjda diskmaskinen. Ett charmigt burspråk blir en naturlig plats för matbord. Här finns ett rymligt sovrum med gott om plats för dubbelsäng samt ett mindre sovrum som fungerar bra som barnrum alternativt arbetsrum. Fantastiskt bra förvaringsmöjligheter i många garderober. Badrummet är stort, fräscht och utrustat med tvättmaskin och torktumlare.

Föreningen har ett unikt läge på Stora Essingen, på strandtomt vid Mälaren med brygga! Föreningen är välskött med hög standard, god ekonomi och moderna hus färdigställda under perioden 1995 till 1997. Föreningens fastigheter är omgivna av gräsytor, lekplats, grillplats och boulebana. I föreningen finns ett garage som rymmer 70 platser samt 9 parkeringsplatser utomhus, separat kösystem. I föreningen finns även gästlägenhet med övernattningsmöjligheter, festlokal, gym samt bastu och grovtvättstuga. Brf Essingeviken. Här bor man med mycket lugnt läge, badbrygga utanför porten, ett stenkast från skola och allmän service. Avståndet är kort till tvärbana och 1:ans buss som tar dig till Fridhemsplan på 12 minuter. Stora Essingen har småstadens kvalitéer mitt i storstaden.
Kort sagt ett eftersökt drömboende med badbrygga på badrocksavstånd!

Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Här bor man innanför tullarna med skärgårdskänsla mitt i stan och med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Ön erbjuder bl.a. en trevlig italiensk bistro, bageri, blomsteraffär och allmän service. På ön finns bl.a. två gym, en judo dojo, fyra förskolor, tre grundskolor och tre gymnasieskolor. På idrottsplatsen tränas och spelas fotboll med Essingen IK, Kungsholmens basket har också aktiviteter på ön. Nere vid vattnet finns en kayakomat by Point 65 där man kan hyra kajak samt ett utegym.
Bra kommunikationer och mycket nära till tvärbanans hållplats Stora Essingen samt 1:ans och 56:ans bussar och nattbuss 91. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.

Läs mer
  • Essingeringen 82, plan 6
  • 72 kvm
  • 3 rok
broker
Ansvarig Mäklare
Kerstin Wallin
Fastighetsmäklare

0763-27 73 00

kerstin@wallinco.se

Anmäl intresse

Bilder

Har du en bostad som du vill sälja?

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!