Till salu
Underbar gavellägenhet högst upp i huset med takterrass, balkong & fungerande öppen spis!
Härlig lägenhet i mycket fint skick belägen på översta våningen med stor takterrass, balkong och fungerande öppen spis! Högt, ljust och insynsfritt läge med fönster i tre väderstreck samt några sjöglimtar av Mälaren. Mycket fint skick med genomgående ljusa väggar och vackra parkettgolv av fiskbensmönstrad ek. Gavelläget gör lägenheten fantastiskt ljus och sommartid fungerar takterrassen som ett extra rum. Vardagsrummet går i öppen planlösning mot matrummet och här finns den fungerande öppna spisen. Samtliga ytskikt såsom väggar och snickerier har renoverats under senare år. Köket är trivsamt med gott om förvaringsmöjligheter och man har lite sjöutsikt från fönstret. Det helkaklade badrummet är fräscht, vitt kakel klär väggarna, på golvet ligger ett mörkt klinkergolv med värmeslingor och det finns en kombinerad tvättmaskin och torktumlare. De två sovrummen har båda bra storlek och plats för dubbelsäng vilket gör att båda rummen kan fungera som "master bedroom". Föreningen är välskött och har god ekonomi, fastigheten är stambytt och sköts med kontinuerligt underhåll. Tillgång till stor trädgård med gräsytor, uteplats och grillmöjligheter. Blomsteraffär, restaurang och café finns i huset och på kort gångavstånd finns badplats, småbåtshamn, tvärbana och 1:ans buss.
Varmt välkommen till en fantastisk trivsam och fin lägenhet!
Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Här bor man innanför tullarna med skärgårdskänsla mitt i stan och med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Ön erbjuder en trevlig italiensk bistro, bageri, blomsteraffär och allmän service. På ön finns bl.a. två gym, en judodojo, fyra förskolor, tre grundskolor och tre gymnasieskolor. På idrottsplatsen tränas och spelas fotboll med Essingen IK, Kungsholmens basket har också aktiviteter på ön. Nere vid vattnet finns en kayakomat by Point 65 där man kan hyra kajak.
Bra kommunikationer med 1:ans och 56:ans bussar, nattbuss 91, samt tvärbana. Sommartid kan man ta båten från Värdshusbryggan till Stadshuset/Drottningholm. Pendelbåten Movitz börjar trafikera Stora Essingen den 2/5. 1:ans buss är en av stamlinjerna och passerar Fridhemsplan, stannar vid T-centralen och Arlanda Express, kör Kungsgatan förbi Stureplan och vidare upp till Östermalm. Tvärbanan går mellan Sickla och ända till Solna station via Gullmarsplan, Globen, Liljeholmen och Alvik, alla med anknytning till tunnelbana och bussar, bl.a. till Arlanda och Bromma Flygplats. I Årstaberg och Sundbyberg kan man också byta till pendeltåg.
- Badstrandsvägen 32
- 73 kvm
- 4 rok


Bilder
Har du en bostad som du vill sälja?
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!

