Till salu

Generating PDF
OBJECT_TYPE_TENANT_OWNERSHIP - Bostadsrätt OBJECTSUBTYPES_HOUSING_COOPERATIVE_APARTMENT

Gemytlig tvårumslägenhet med fransk balkong i västerläge! Brf med trädgård!

Välkomna på visning till en välplanerad tvårumslägenhet med fransk balkong i mycket skick! Lägenheten får härliga ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Materialvalen är genomgående gedigna, i vardagsrummet ligger parkett anno 1946.

Det rymliga vardagsrummet rymmer med lätthet både stor matplats och soffhäng för flera. I sovrummet så ryms en stor säng samt byrå därtill. Köket har en finurlig layout med många originalskåp bevarade, möjlighet finns om så önskas att sätta in en diskmaskin. Lägg märke till den mysiga utsikten härifrån, att för hand diska har aldrig varit behagligare. Spatiöst vardagsrum med en fransk balkong därtill. I hallen finnes tre garderober från originalåret med förvaring upp till full takhöjd, två av garderoberna är dessutom extra djupa och breda. Du bjuds på ett lyxigt renoverat badrum med klinker i grå nyans lagt i hexagonmönster och väggarna pryds av vitt kakel lagt i förband. Handdukstork finnes och golvvärme skänker extra välbehag. Det är väl förberett för tvättmaskin om så önskas. Ett badrum att njuta av!

Mangeln nr 14 består av 19 lägenheter och är Stora Essingens äldsta brf. De boende har tillgång till en av Stora Essingens finaste innergårdar som omges av villaträdgårdar helt utan insyn, här finner du en träterrass, en pergola, grill och gasolvärmare. Här blir grillkvällarna en sann lisa för själen. Gemensam tvättstuga finns i huset, utrustad med två tvättmaskiner, en torktumlare, ett torkskåp, mangel, ho och strykbrädor. Lägenheten disponerar två förråd i källaren, varav ett är större och ett är en matkällare. Lägg därtill en praktisk yta reserverad för denna lägenhet utanför tvättstugan.

Stora Essingen hör till Kungsholmens stadsdelsområde och ligger inom tullarna. Att bo på Stora Essingen har alldeles unika fördelar. Geografiskt räknas Stora Essingen som Stockholms mittpunkt. Här får man skärgårdskänsla mitt i stan med klippor, badplatser, småbåtshamn men har ändå city på cykel-/gångavstånd. Bra kommunikationer med 1:ans buss, 56:an, 91:an och Tvärbanan. Trivsam atmosfär och vackra promenadstråk längs vattnet. Besök Essingetorget en vardag och upptäck att smeknamnet "Lilla Paris" verkligen stämmer, här möter man alla franskspråkiga föräldrar och barn från hela Stockholm som går på Franska skolan, Lycée français Saint Louis. Ön har ett trevligt utbud av restauranger och fik, på Badstrandsvägen finns en italiensk bistro och ett bageri som erbjuder öns boende god mat och trevliga fikastunder. Utöver ett härligt utbud av mat erbjuder Stora Essingen också två gym för den träningsintresserade. Från öns högsta punkt, Kungsklippan har man utsikten österut mot Västerbron och man skymtar Riddarfjärden med Gamla stan i bakgrunden. Söderut ser man mot Hägersten och Mälarhöjden. Äppelviken och Alvik ligger på andra sidan sundet vid badplatsen på öns västra sida, tvärbanans bro mot Bromma är bilfri men har separat gång- och cykelväg. Från spårvagnsperrongen har man sjöutsikt och utsikt mot Fredhäll, Traneberg och delar av Solna. Boendeparkering på gatan, 500 kr/månad.

Läs mer
  • Badstrandsvägen 19
  • 40 kvm
  • 2 rok

Bilder

Har du en bostad som du vill sälja?

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!